Alanyi adómentesség

Alanyi adómentesség - könyvelő Budapesten

Értékhatár függvényében kisebb vállalkozásoknak lehetőségük van arra, hogy ne kelljen általános forgalmi adó, azaz ÁFA elszámolással foglalkozniuk. Ezen vállalkozások szigorú követelmények mellett alanyi adómentességet választhatnak. Cikkünkben ismertetjük az alanyi adómentesség feltételeit , általános ismérveit és előnyeit.

A 2007. évi CXXVII. törvény, más néven Áfa törvény kimondja, hogy olyan belföldön gazdasági céllal letelepedett adóalany választhat alanyi adómentességet, amelynek a tényleges és a várható belföldi értékesítés nettó árbevétele – a törvény 188. § (3) pontját figyelembe véve - a tárgyi évet megelőző évben nem haladta meg, valamint a tárgy évben nem fogja meghaladni a 12 millió forintot, azaz nagyobb beruházást, készletbeszerzéseket nem fog eszközölni. Eszerint az alanyi adómentesség felső összeghatárába kötelező belekalkulálni a már teljesített és a kiegyenlítésre váró számlák összegét is.

Az alanyi adómentes vállalkozások is kötelezve vannak az Áfa törvényben előírt bizonylatok (számla, nyugta) kiállítására, azonban kiállításukkor az áfát nem számíthatja fel és ezáltal számláin az „AAM” vagy az „AM” áfa-kódot kell feltüntetnie, ezzel egyértelműen jelezve, hogy a kiállított számla ÁFA-mentes. Emellett 2020. július 1-jétől bővült az adatszolgáltatásra kötelezett számlák köre, így tehát az áfamentes ügyletek esetében is fennáll az online számla-adatszolgáltatási kötelezettség.

Azonban ÁFA-bevallási és fizetési kötelezettsége – az Áfa törvény 193. §-tól a 196. §-ig felsorolt esetek kivételével – nincs. Ezenfelül az alanyi adómentes vállalkozásokat nem illeti meg az adólevonási jog, melynek értelmében kiadásaik utáni ÁFA visszaigénylésre nem jogosultak. Külföldről igénybe vett szolgáltatások esetében sem alkalmazható adó visszaigénylés, ráadásul az adóalany ÁFA-fizetésre kötelezett.

Újonnan bejegyzett vállalkozás abban az esetben lehet alanyi adómentes, ha számításai alapján várhatóan 12 millió forint alatti nettó árbevételt fog realizálni. Amennyiben a vállalkozás év közben keletkezik, akkor elegendő a törvény által meghatározott 12 millió forintos összeghatárt időarányosan figyelembe venni, naptári napra számítva. Vagyis például, ha a vállalkozás 2021. július 1-jén kerül bejegyzésre, akkor az alanyi adómentesség felső összeghatára az év második felében már csak 6 millió forint lesz. Ha azonban ugyanezen vállalkozás, nem él alanyi adómentesség választásának jogával, akkor az alanyi adómentességet legkorábban a bejegyzést követő adóévre választhatja, amelyet legkésőbb december 31-ig az adóhivatal által véglegesített 21T201T nyomtatványon kell – elektronikus úton - bejelentenie. Megjegyzendő, hogy az alanyi adómentességet az adóalany egy naptári évre választja. Hogyha az alanyi adó mentesség változatlanul fennáll, akkor annak fenntartását az adóhatóság felé nem kell évente bejelenteni.

Alanyi adómentes vállalkozások piaci előnnyel indulhatnak az áfát megfizető vállalkozásokkal szemben, mivel az ÁFA összegét a vevőik nem kell megfizetni, ezáltal részükre alacsonyabb bruttó árakat kínálhatnak, vagy a konkurenciával azonos bruttó árakkal értékesíthetnek, de lényegesebb nagyobb árréssel. Azonban egy vállalkozás számára leginkább akkor előnyös alanyi adómentességet választani, ha termékeit vagy az általa nyújtott szolgáltatásokat végső felhasználóknak és magánszemélyeknek értékesíti, ugyanis a nagyobb - 12 milliós összeghatárt meghaladó bevételű - cégek ugyanezen termékek megvásárlása vagy szolgáltatások igénybevételé után az áfát visszaigényelni már nem tudják. Továbbá egy vállalkozásnak akkor célszerű alanyi adómentesség mellett döntenie, ha képes nagyon alacsony költségvetés mellett magas árréssel dolgozni. Jellemzően ilyenek a szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások.

Központi kérdés az, hogy mi történik akkor, ha egy alanyi adómentes vállalkozás bevétele valamilyen oknál fogva túllépi a törvényben meghatározott 12 milliós felső összeghatárt. A meghatározott összegkeretbe a kiállított számlák értéke számít bele. Az összeghatár meghaladása esetében a vállalkozás az adókötelezettségét érintő változásról az adóhatóságot 15 napon belül köteles értesíteni, illetve az év hátralévő részében szigorúan már csak áfás számlákat állíthat ki. Fontos megjegyezni, hogy ezen vállalkozás a törvény értelmében az alanyi adómentesség választására vonatkozó joggal a következő adóévben és a kizáró ok megszűnésének évét követő második naptári év végéig nem élhet.

A vállalkozásoknak ezek tudatában tanácsos végig gondolniuk, hogy a törvény által kiszabott kritériumoknak eleget tudnak-e tenni, illetve az alanyi adómentességgel járó kiváltságokat gazdaságügyi szempontból hasznosítani tudják-e.

Források: nav.gov.hu